Český rozhlas - Radiožurnál

Všude tam, kde se něco děje. Rozhovory, osobnosti, společnost.
  1. Předsedkyně Asociace krajů, hejtmanka Karlovarského kraje a poslankyně za hnutí ANO. To všechno jsou funkce, které zastává Jana Mračková Vildumetzová. Přitom se už dříve nechala slyšet, že nechce kumulovat funkce. Jak chce situaci vyřešit?
  2. V Česku vznikl unikátní handbikový trenažer s rozšířenou realitou. Vozíčkáři díky němu mohou projíždět skutečné cyklostezky, a dokonce závodit s dalšími handicapovanými z celého světa. Podle vývojářů je trenažér ručního „šlapaní“ také dobrou terapií, protože umožňuje pohyb i těm, kteří by jinak sportovat nemohli.
  3. Chtěli byste strávit poslední chvíle svého života doma? Pokud ano, jste na tom jako většina Čechů. Právě důstojnému umírání zasvětila svůj profesní život doktorka a propagátorka hospicové péče Marie Svatošová. „Lidé smrt vytěsňují, nechtějí na ni myslet,“ upozorňuje v rozhovoru s Lucií Výbornou.
  4. Žlutý, hutný, uleželý. Livaňský sýr se na farmách na jihozápadě v Bosny a Hercegoviny vyrábí už od 19. století. Musí být vyrobený ze 70 procent z ovčího mléka pocházejícího z pastvin v okolí města Livno na největší podhorské planině na světě – Livaňském poli. Zpravodaj Pavel Novák navštívil jednoho z výrobců livaňského sýra, který získal stroje a vybavení sýrárny díky české rozvojové pomoci.
  5. Politický a sportovní souhrn. Unikátní archeologický nález. Expozice v Národním muzeu v Praze. Pavol Hammel slaví narozeniny. Rozhovor s Jankou Korčišovou.